Algi w kosmetykach: jakie mają działanie?

Czym są algi?

Algi to po prostu glony morskie, które są wodnymi roślinami zarodnikowymi. Te jednokomórkowe organizmy, tworzące olbrzymie podwodne skupiska przypominające ogromne krzewy, słyną ze swoim dobroczynnych właściwości. Osiągają wysokość od 1 milimetra do nawet kilku metrów. Spotykane w jeziorach, morzach i oceanach, wyróżniają się spośród innych roślin sposobem odżywiania. Algi są samożywne, co w praktyce oznacza, że wykorzystują energię słoneczną i składniki odżywcze z wody. Są nie tylko składnikiem azjatyckich potraw. Występują również w składach wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Algi możemy spotkać pod różnymi nazwami. Są to najczęściej: wodorosty, chlorella, spirulina czy silikon roślinny. Jakie jest działanie alg morskich na skórę i włosy? Oto co warto o nich wiedzieć.

Algi morskie i ich właściwości

Najczęściej wykorzystywanymi przy produkcji kosmetyków są algi morskie i słodkowodne, które wykazują właściwości nawilżające, kojące i oczyszczające. Zaliczane do tzw. “superfoods”, czyli wyjątkowo zdrowej żywności. Zawierają szereg ważnych dla skóry mikroelementów i substancji aktywnych. Sprawdzą się do pielęgnacji każdego typu cery, a dzięki swojej hipoalergiczności również tej wrażliwej i uczuleniowej. Algi wykazują działanie regulujące gruczoły łojowe, przez co świetnie spiszą się przy cerze trądzikowej i tłustej. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym ukoją wszelkie niedoskonałości, wypryski i przyspieszą gojenie stanów zapalnych skóry. Algi to również źródło składników aktywnych o działaniu antyoksydacyjnym, które stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny w komórkach skóry, a tym samym zwiększają jej jędrność i gęstość. Drobne zmarszczki delikatnie się spłycają i zmniejszają swoją powierzchnię.

Witaminy i minerały w algach

  • witaminy: z grupy B, beta-karoten, C, E i K,
  • minerały m.in.: cynk, miedź, potas, wapń, żelazo, fosfor,
  • inne: nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wielocukry (m.in. kwas alginowy, fukoidyna, agar-agar, fikoereytryna).

To dzięki tym składnikom kryjącym się w algach,  zawdzięczamy algom dobroczynne dla skóry właściwości.

Zastosowanie alg w kosmetyce

Zastosowanie alg morskich w kosmetyce jest wszechstronne i uniwersalne. Wykazują zróżnicowane działanie na skórę. Alga może być składnikiem zarówno kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Dlaczego algi są tak cenione w kosmetyce? Poprawiają systemy obronne skóry, dzięki czemu zachowuje ona młodość na dłużej, jest elastyczna i napięta. Wspierają głęboką odbudowę skóry. To dobry składnik dla każdego typu cery. Algi pojawiają się w kosmetykach niemal każdego typu: od kremów do masek na włosy. Sproszkowane algi mogą być także bazą domowych maseczek DIY, czyli “zrób to sam”.

Charakterystyczną cechą alg jest to, że swoją budową komórkową przypominają plazmę ludzką, czyli osocze krwi, dzięki czemu wszystkie cenne składniki alg mają możliwość wniknąć do głębokich warstw skóry.