„Najlepiej zużyć przed końcem…” Ten napis zna każdy. I każdy wie, że dotyczy on daty ważności kosmetyków, czyli umownego momentu, przed którym należy taki kosmetyk wykorzystać. Dlaczego umownego? Bo nie możemy precyzyjnie określić, kiedy na myjce do ciała pojawi się pleśń lub w kremie pojawia się bakterie. Czy wiesz, jak długo możesz korzystać ze swoich kosmetyków i akcesoriów?
Wiadome jest, że po jakimś czasie w kosmetykach lub na akcesoriach łazienkowych i tych, które służą do wykonania makijażu, mogą pojawić się zarazki, bakterii i inni niemile widziani lokatorzy. Oczywiście możemy co jakiś czas dezynfekować te przyrządy i produkty. W tym celu niektóre z nich możemy wygotować, wyczyścić specjalnych płynem, namoczyć w wodzie z mydłem – jest mnóstwo sposobów, by pozbyć się niechcianych mieszkańców naszej kosmetyczki. A może lepiej byłoby co jakiś czas wymieniać produktu, których używamy do pielęgnacji ciała i do makijażu? Kiedy to robić?
Kosmetyki i akcesoria – co ile wymieniać?
Najkrócej swoją świeżość zachowuje myjka do ciała. Zazwyczaj wisi ona w łazience, a więc w wilgotnym pomieszczeniu. Wyobraź sobie, że już po trzech lub czterech tygodniach mogą pojawić się na niej pleśń i grzyb. Co zrobić? Po każdej kąpieli wywieś myjkę w przewiewnym miejscu, aby mogła wyschnąć. Co jakiś czas możesz wygotować ją w wodzie. Jednak co miesiąc warto zainwestować w nową myjkę.
Maszynka do golenia po pięciu tygodniach traci swoją użyteczność. Ostrza ulegają stępieniu, a paseczek nawilżający niszczy się. Pamiętaj, by po każdym użyciu osuszać ostrza maszynki. A tak na marginesie: czy z maszynki jednorazowej można korzystać kilka razy?
Trzy miesiące to optymalny czas użytkowania tuszu do rzęs, kremu antytrądzikowego i szczoteczki do zębów. Zaskoczeni? Zwykle tusz do rzęs i krem antytrądzikowy mają bardzo długie terminy ważności; chyba że są to kosmetyki naturalne/mineralne/ekologiczne. Po trzech miesiącach w maskarze mogą zalęgnąć się bakterie, które wywołują jęczmień i zaczerwienienie oczu. Krem traci swoje właściwości, jeżeli zawiera nadtlenek benzoilu. A szczoteczka do zębów pokrywa się takimi samymi niespodziankami, jak myjka do ciała.