Jagody camu camu w pielęgnacji – właściwości i zastosowanie

Rosną w lasach deszczowych Amazonii, nazywane są superowocami i posiadają multum dobroczynnych właściwości – mowa o jagodach camu camu. Oto co warto o nich wiedzieć.

Jagody camu camu – co to za owoce?

Jagody camu camu są owocami niewielkiego, ok. 3-metrowego drzewa camu-camu (łac. Myrciaria dubia), rosnącego w lasach deszczowych Amazonii, głównie na terenach Peru oraz Brazylii. Owoce przypominają wyglądem małą śliwkę i charakteryzują się czerwonym lub bordowym kolorem oraz żółtym miąższem.

Uważane są za jedne z najbardziej wartościowych owoców egzotycznych świata. Dlaczego? Posiadają niezwykle wysoką zawartość witaminy C, która jest nawet o 50 razy większą niż w pomarańczy lub cytrynie. Jej ilość szacuje się na ok. 10-50 g na kilogram masy świeżych jagód, przez co są bardzo kwaśne i nie da się jeść ich na surowo. Witamina C zawarta w camu camu, nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale jest również jest silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo, w ich składzie występuje wiele aminokwasów oraz składników mineralnych takich jak: potas, sód, cynk, wapń i magnez. Tym sposobem, zyskały popularność i wszechstronne zastosowanie również w kosmetyce. Możemy znaleźć je w preparatach do codziennej pielęgnacji skóry takich jak: kremy nawilżające, produkty do opalania, kosmetyki ochronne z filtrami UV, balsamy i mleczka do ciała, żele lub pianki myjące do twarzy.

Jagody camu camu w kosmetyce

Te niewielkie superowoce zaliczane do tzw. superfoods, to istne bomby witaminowe dla naszego organizmu. Są to rośliny o ogromnej przewadze nad innymi. Pojawiły się w Europie tuż po jagodach goi i acai. Tradycyjnie stosowane na terenach lasów amazońskich, służyły do leczenia zakażeń wirusowych oraz bakteryjnych. W kosmetyce zyskały znaczenie i popularność dzięki swoim zdolnościom do:

  1. spowalniania procesu starzenia skóry i neutralizowania szkodliwego wpływu wolnych rodników, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym;
  2. rozjaśniania skóry, poprawy jej kolorytu i reguluje produkcję melaniny przez wysoką zawartość witaminy C w składzie;
  3. pobudzania produkcji kolagenu oraz elastyny, odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność i gęstość skóry, a także hamowania aktywności enzymu, który je rozkłada;
  4. ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi (np. smog, dym) i wspomagania gojenia się oparzeń słonecznych;
  5. niwelowania drobnych zmarszczek i bruzd;
  6. łagodzenia stanów zapalnych skóry czy zmian trądzikowych – działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego, wspomagania pielęgnacji cery naczyniowej.

Zarówno spożywanie jako dodatku do potraw, soków czy deserów jak i stosowanie kosmetyków na bazie jagód camu camu, pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz kondycję i wygląd skóry.