Masło cupuaçu. W jakich produktach powinnaś go szukać?

Kosmetyki z masłem cupuacu są jeszcze dość niszowe. To mniej znany kuzyn masła kakaowego, o równie orzechowym i słodkim aromacie. Gdzie znajdziesz masło cupuacu? Dowiedz się tego, a przy okazji poznaj jego świetne właściwości.

Lubimy sięgać po kosmetyki, które zawierają egzotyczne składniki. Wydają nam się bardziej odżywcze i lepsze, bo zawierają takie substancje, które nie są łatwo dostępne. Jest w tym trochę prawdy, przynajmniej jeśli chodzi o masło cupuacu. To amazoński olej bogaty w kwasy tłuszczowe nasycone, dzięki którym świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Choć nie tylko.

Czy warto włączyć masło cupuacu do codziennej pielęgnacji?
Zdecydowanie TAK!

Theobroma grandiflorum to jedna z odmian drzew kakaowych. Naturalnie występuje w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Prawdopodobnie właśnie ta lokalizacja sprawia, że jest bogate w cenne dla skóry i włosów składniki odżywcze.

Naturalne masło cupuacu zawiera fitosterole o działaniu przeciwzapalnym i antyrodnikowym. Do tego duże ilości witamin C i A, a także niezbędny w organizmie fosfor. Dużo ważniejsze są jednak kwasy tłuszczowe. Najwięcej, bo aż 38%, mamy tutaj kwasu stearynowego. Większość kwasów tłuszczowych w maśle cupuacu to właśnie te nasycone, choć znajdują się tu także kwasy omega-9 oraz omega-6 (i to wcale nie w ilościach śladowych).

Wyobraź sobie taką harmonię kwasów tłuszczowych i substancji odżywczych w swoim kosmetyku!

Masło kakaowe vs. masło cupuacu

Coraz częściej zamiast popularnego masła kakaowego w kosmetykach można spotkać właśnie masło cupuacu. Skąd taka zmiana? Kwestia leży nie w brzmiącej bardziej egzotycznie nazwie, a we właściwościach. Masło kakaowe, ze względu na uboższy skład, ma ich zdecydowanie mniej. Choć zawartość kwasów tłuszczowych w obu składnikach jest porównywalna.

Jak działa naturalne, kosmetyczne masło cupuacu?

Właściwości masła cupuacu:

• Należy do rodziny emolientów ograniczających utratę wody.
• Wykazuje działanie przeciwzapalne, stąd polecane jest w przypadku np. AZS.
• Odnawia płaszcz hydrolipidowy, który niezbędny jest m.in. skórze.
• Uznaje się je za naturalny filtr przeciwsłonecznych.
• Opóźnia procesy starzenia się, dlatego zapewnia odnowę komórkową.
• Jest hipoalergiczne, dlatego ma wiele zastosowań.

GDZIE ZNAJDZIESZ MASŁO CUPUACU?

W kosmetycznych poszukiwaniach nadal trudno natknąć się na produkty zawierające masło cupuacu. Bardzo powoli przekonujemy się do jego działania. W jakich produktach znajduje się masło cupuacu? Przedstawiamy 4 najlepsze propozycje.

Nanoil do włosów niskoporowatych – olejek do włosów (100 ml)

Idealna propozycja dla osób, które chcą i lubią świadomie dbać o włosy. To jedna z trzech wersji olejku do włosów Nanoil. Za co można pokochać ten produkt? Za naturalny skład, który dopasowano do porowatości (cechy anatomicznej) włosów. Masło cupuacu odgrywa tutaj ważną rolę, podobnie jak zestaw ośmiu pozostałych olejków roślinnych. Regularnie stosowany olejek Nanoil do włosów niskoporowatych zapewnia ochronę, prawidłowe nawilżenie i odżywienie, przyspiesza suszenie i ułatwia stylizację włosów. Polecany wszędzie tam, gdzie trudno o dobranie nieobciążającego kosmetyku. Lekką formułę i piękny zapach Nanoil pokochały już tysiące kobiet. To zdecydowanie jedna z ciekawszych, kosmetycznych propozycji zawierających masło cupuacu.

Masło cupuacu w olejku Nanoil:

W tym mini zestawieniu olejek Nanoil do włosów niskoporowatych wygrywa, bo masło cupuacu jest tutaj jako jeden z głównych składników (w innych produktach znajdziemy tylko jego śladowe ilości). Zadaniem tego składnika jest poprawa elastyczności włosów. Masło cupuacu rewitalizuje włosy, dodaje im blasku, łagodzi podrażnienia na skórze głowy i zapobiega elektryzowaniu się. Jest wsparciem w ochronie przeciwsłonecznej włosów.

Suchy olejek krystaliczny Ziaja – olejek do twarzy, ciała i włosów (100 ml)

Jeden z tych wszechstronnych produktów 3w1. Niestety nie jest to zaletą olejku do twarzy, ciała i włosów Ziaja. Zdecydowanie lepiej stawiać w pielęgnacji na produkty o sprecyzowanym działaniu np. tylko na włosy. Nazwany keratynową odnową naskórka niewiele wspólnego ma z regeneracją, bo w jego składzie nie znajdziemy keratyny. Zawiera jednak masło cupuacu jako jeden z czterech składników aktywnych, tuż obok masła karite, oleju makadamia i tego z orzechów brazylijskich.

Masło cupuacu w olejku Ziaja:

Wymienia się je jako substancję aktywną. Ma tworzyć na powierzchni skóry i włosów film ochronny, natłuszczać i poprawiać elastyczność.

John Masters Organics Hair Reconstructor – odżywka do włosów (237 ml)

Honey & Hibiscus to odżywka do włosów od marki JMO. Tak wysoką cenę płaci się tutaj za intensywne działanie rewitalizujące. Kosmetyk przywraca zdrowie suchym i zniszczonym włosom za sprawą ośmiu składników aktywnych, wśród których jedyny olej to masło cupuacu. Skład John Masters Organics Honey & Hibiscus Hair Reconstructor jest naturalny, ale przesycenie formuły tak wieloma różnymi substancjami roślinnymi nie zawsze się sprawdza.

Masło cupuacu w odżywce JMO:

Znajduje się mniej więcej w połowie składu, co oznacza, że ginie wśród wielu innych substancji aktywnych. Nie wykorzystano do końca potencjału, jaki kryje się w tym składniku. W tym produkcie ma tylko leczyć suchą skórę głowy, zapobiegać egzemie i łuszczycy.

R&B Hair Moisturizer – maska do włosów (467 ml)

Kolejna propozycja to bogata maska do włosów R&B Hair Moisturizer. Ma zachowywać równowagę wodno-lipidową w suchych i kręconych włosach. Propozycja dla tych, którzy chcą mieć gładkie włosy bez efektu puszenia się. Pachnie pomarańczą i jaśminem, a do tego całkiem nieźle prezentuje się w czarno-białym, pomysłowym słoiczku. Zawiera sporo naturalnych składników, ale także alkohole. To interesujący dodatek pielęgnacyjny.

Masło cupuacu w masce R&B:

Żaden ze składników aktywnych tej maski to nie masło cupuacu. Znajduje się w składzie, ale dopiero po substancjach zapachowych. R&B Hair Moisturizer nie czerpie zatem właściwości z masła cupuacu, które dodano tutaj naprawdę w niewielkich ilościach.