Czy wiesz, jak długo bezpiecznie używać kosmetyków i akcesoriów? Część 2.

„Najlepiej zużyć przed końcem…” Ten napis zna każdy. I każdy wie, że dotyczy on daty ważności kosmetyków, czyli umownego momentu, przed którym należy taki kosmetyk wykorzystać. Dlaczego umownego? Bo nie możemy precyzyjnie określić, kiedy na myjce do ciała pojawi się pleśń lub w kremie pojawia się bakterie. Czy wiesz, jak długo możesz korzystać ze swoich kosmetyków i akcesoriów?uzywanie-kosmetykow-2

Przez pół roku możesz korzystać z gąbki do nakładania podkładu lub pudru. Oczywiście co jakiś czas, a najlepiej po każdym użyciu, trzeba ją oczyszczać. Można zrobić to, namaczając aplikator w wodzie z mydłem lub spryskując go płynem dezynfekcyjnym.

Potem należy pozostawić gąbeczkę do wyschnięcia; nigdy nie susz gąbki suszarką – zniszczysz jej strukturę.

Szminka nadaje się do użytku tylko przez dziewięć miesięcy. W tym czasie możemy próbować ją oczyszczać; nie zapomnijmy o wnętrzu opakowania. Płatkiem kosmetycznym delikatnie zbierzmy zanieczyszczenia. No chyba że wcześniej nasza szminka złamie się – wtedy po prostu kupmy nową.

Przez okrągły rok i ze spokojem korzystajmy z kremu do twarzy i eyelinera. Tak jak pozostałe kosmetyki, czyśćmy wnętrze pudełka, wieczka i końcówkę eyelinera. O pół roku dłużej używajmy kosmetyków w płynie, czyli na przykład szminki (błyszczyka) i korektora.

Perfumy, lakier do paznokci, pasta do zębów i puder sypki w kamieniu. Te kosmetyki wytrzymają aż dwa lata. Oczywiście lakier do paznokci może zaschnąć o wiele szybciej, jeśli niewłaściwie go przechowujemy. Całkiem jasne jest, że pasta do zębów skończy się wcześniej – chyba że nie szczotkujemy zębów codziennie. Puzderko z pudrem warto co jakiś czas czyścić wacikiem nasączonym w płynie dezynfekującym.

Najdłużej, bo trzy lata, do użytku będą nadawały się: pędzle do makijażu, balsam do ust, balsam do ciała i płyn do płukania jamy ustnej. Jeżeli ten ostatni specyfik pijesz prosto z butelki, musisz wymieniać go częściej.

A teraz idź do łazienki i zrób w niej porządek.